U okviru implementacije projekta “Energetska tranzicija u industriji BiH – ETI4BiH”, koji se realizuje u okviru projekta „Napredna implementacija Akta o malom biznisu u BiH2EU - SBA u BiH2EU”, a kojeg finansira Švedska, RESET je organizovao inicijalnu konferenciju u Tesliću, 16.12.2022. godine, na temu „Tehnička podrška u oblasti energetske efikasnosti i energetskog menadžmenta u malim i srednjim preduzećima u BiH“
Na konferenciji su učestvovali predstavnici 11 malih i srednjih preduzeća iz Bosne i Hercegovine, koji će u narednom periodu biti uključeni u organizaciju preliminarnih energetskih audita, firme zainteresovane za uvođenje sistema energetskog menadžmenta, stručnjaci za energetske audite, predstavnici Ede i RESET-a.
Tokom konferencije su predstavljeni specifični ciljevi i aktivnosti projekta, koji će se realizovati u svrhu pružanja tehničke podrške malim i srednjim preduzećima (MSP) u Bosni i Hercegovini, kroz organizaciju preliminarnih energetskih audita, uvođenje sistema energetskog menadžmenta baziranog na ISO 50001 (Light), izradu idejnih rješenja projekata s ciljem povećanja energetske efikasnosti i dr.
Organizovanjem preliminarnih energetskih audita uradit će se analiza energetskih tokova u malim i srednjim preduzećima, s ciljem utvrđivanja prijedloga specifičnih energetskih, tehničkih, ekoloških i ekonomski opravdanih mjera za poboljšanje energetske efikasnosti. Istaknut je značaj uvođenja sistema energetskog menadžmenta za MSP ISO 50001, koristi koje firme mogu ostvariti kroz sistem upravljanja energetskim tokovima s ciljem ostvarivanja finansijskih ušteda.
Predstavnici su na skupu upoznati i sa aktivnostima formiranja Mreže energetske tranzicije u industriji (METI) Bosne i Hercegovine, koja će biti prilagođena trenutnim kapacitetima MSP i koja će se baviti širim aspektima dekarbonizacije, uključujući energetsku efikasnost, energetski menadžment, te upotrebu obnovljivih izvora energije.
U okviru konferencije organizovana je panel diskusija, gdje su predstavnici firmi Menprom d.o.o, Variplast d.o.o, MI Trivas d.o.o. i Rapić d.o.o, prezentirali dosadašnja iskustva u realizaciji projekata energetske tranzicije, te izazove i prilike sa kojima se susreću mala i srednja preduzeća uzimajući u obzir trenutnu situaciju izazvanu promjenama cijena na tržištu energenata. Identifikovane su barijere s kojima se susreću MSP, a koje se velikim dijelom odnose na nedovoljnu finansijsku podršku u realizaciji projekata energetske tranzicije.
RESET Centar za održivu energetsku tranziciju (RESET), Sarajevo i fondacija Heinrich Boell, ured u Sarajevu uz medijsko partnerstvo portala Balkan Green Energy News, Beograd organizovali su regionalnu konferenciju „Energetske zajednice građana / Zajednice obnovljive energije“, u Sarajevu 08.12.2022. godine.
Na konferenciji je učestvovalo preko 80 učesnika iz BiH – predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti, regulatora i operatora elektroenergetskog sistema, elektroprivreda, lokalne (samo)uprave, malih i srednjih preduzeća, nevladinih organizacija, banaka, akademske zajednice, studenata i medija, kao i predstavnika međunarodnih institucija, razvojnih agencija i programa. Pored učesnika iz Bosne i Hercegovine u radu konferencije su učestvovali panelisti iz Grčke (članice EU koja ima najveći broj formiranih energetskih zajednica) i Hrvatske. Cilj konferencije je bio da se tematika građanske energije, odnosno energetskih zajednica, promoviše u BiH kao ključna komponenta demonopolizacije i demokratizacije energetskog sektora i da se ukaže na potrebu uspostavljanja regulatornog okvira za njihovo formiranje i rad. Posebno se željelo ukazati na iskustva iz Grčke i Hrvatske o barijerama za razvoj ovog modela aktivnog učešće građana u održivom procesu energetske tranzicije. Cilj je bio i potaknuti aktivnosti na uspostavljanju sistematske podrške formiranju i radu energetskih zajednica.
Više o konferenciji možete pročitati i na::https://balkangreenenergynews.com/rs/zakonom-omoguciti-osnivanje-energetskih-zadruga-vreme-je-za-pocetak-demokratizacije-energetike-na-zapadnom-balkanu/
Zaključci i preporuke sa Konferencije raspoloživi su u rubrici Publikacije..
Na poziv orgnizatora Balkanskom ekonomskog foruma član upravnog odbora Reset-a Damir Miljević učestvovao je na panelu na temu: Energetske perspektive Balkana za bržu energetsku tranziciju. Na panelu Reset je iznio svoje viđenje stanja u regionu kada je u pitanju energetska tranzicija i upozorio da vlade i državne elktroprivrede nisu spremne a ni vollne da se ozbiljno upuste u proces održive energetske tranzicije što će rezultirati time da će energetska tranzicija na Balkanu biti vođena isključivo interesima privatnih investitora što se ne može okarakterisati kao održiva tranzicija sa stanovišta građana i privrede balkanskih zemalja. U navedenom kontekstu predloženo je svim akterima energetske tranzicije na Balkanu da se prije svega okrenu provođenju održivih strategija i aktivnosti u oblasti energetske efikasnosti, razvoja i podrške građanskoj energiji, razvoju distributivne i prenosne mreže i restruktuiranju regiona uglja.,
U organizaciji Mreže mira i u okviru projekta Snaga Lokalnog u Sarajevu je održana konferencija pod nazivom: INDUSTRIJA I INFRASTRUKTURA ZA LOKALNI EKONOMSKI RAZVOJ U BiH. Pored predstavnika privrede, lokalnih vlasti i opština iz BiH, i nevladinih organizacija na konferenciji je ispred RESET-a učestvovao Damir Miljević, član upravnog odbora RESET-a, koji je uzeo učešće na drugom panelu pod nazivom: Energetska tranzicija i zelena transformacija za konkurentnost poslovnog sektora i lokalnih zajednica - prilike i izazovi. Tokom panela razvila se vrlo živa diskusijama o prilikama i mogućnostima kako građani, preduzeća i lokalne zajednice mogu proaktivno učestvovati u proizvodnji zelene energije za vlastite potrebe i potrebe tržišta i kako se na tim osnovama može doprinijeti povećanju energetske efikasnosti privrede i domaćinstava i sigurnosti snabdjevanja na lokalnom nivou.
U sklopu češkog predsjedavanja EU u Pragu je, pored ostalih aktivnosti na visokom nivou, održan i okrugli sto na temu: Energetska tranzicija zapadnog Balkana - kilmatska neophodnost i poslovna prilika. Glavni cilj događaja je da se istaknu energetske politike koje se provode u EU i njenom susjedstvu, u kontekstu zelene tranzicije definisane u Ekonomskom i investicionom planu za Zapadni Balkan usvojen od strane Evropske komisije 2020. Okrugli sto je okupio češke i EU predstavnike administracije i biznisa, regionalne energetske stručnjake i ambasadore svih šest zapadnih Balkanske zemljalja gdje se razgovaralo o izazovima koje predstavlja potreba za energetskom tranzicijom u regionu. Kao panelista prof.dr. Mirza Kušljugić je govorio na temu: Uloga EU tržišta električne energije u implementaciji reformi u zemljama zapadnog Balkana.
Strana 1 od 2