Zemlje regiona su se potpisivanjem Sofijske deklaracije u novembru 2020. godine, između ostalog, obavezale da će u cilju podrške dekarbonizaciji u regiji Zapadnog Balkana raditi na uvođenju mehanizama oporezivanja emisija ugljendioksida (CO2) i na usaglašavanju sa evropskim sistemom trgovanja emisijama (EU Emission Trading System – EU ETS), piše za "Blic Biznis" Damir Miljević iz ReSet- Centra za održivu energetsku tranziciju.
Nespremnost Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije da sprovedu energetsku tranziciju dodatno će otežati prilagođavanje na energetsku krizu koja je produbljena zbog rata u Ukrajini. Najnovija dešavanja u energetici će, ipak, još više afirmisati razvoj obnovljivih izvora energije, ali i energetsku efikasnost, prozjumere i energetske zajednice, poručuju Damir Miljević, Nikola Rajaković i Miroslav Vujnović, autori izveštaja „Barometar spremnosti država za održivu energetsku tranziciju“ sa nazivom „Savršena oluja – nekontrolisana dekarbonizacija elektroenergetskog sektora Zapadnog Balkana“.
Cene ugljen-dioksida u Sistemu za trgovanje emisijama Evropske unije survale su se ove nedelje i čak dotakle 55 evra po toni. Cene na tržištima dozvola za ispuštanje CO2 su naglo pale i u Severnoj Americi, Velikoj Britaniji i Australiji, uprkos rekordno visokim cenama prirodnog gasa i uglja i skoku nafte.
Fizička lica bi principom istovremene proizvodnje i potrošnje, u zavisnosti od pogodnosti lokacije, mogla proizvoditi 80 posto ukupnih godišnjih potreba za električnom energijom.
BANJALUKA, SARAJEVO - Stalni rast cijena energenata doveo je do povećanog interesovanja za korištenje obnovljivih izvora energije te se tako sve veći broj kompanija u BiH, ali i građana okreće ovim višestruko isplativim i ekološki prihvatljivim izvorima energije.