U okviru implementacije projekta “Energetska tranzicija u industriji BiH – ETI4BiH”, koji se realizuje u okviru projekta „Napredna implementacija Akta o malom biznisu u BiH2EU - SBA u BiH2EU”, a kojeg finansira Švedska, organizovana je završna konferencija u Gračanici, 24.05.2024. godine, na temu „Energetska efikasnost i energetski menadžment u praksi: Tehnička podrška za MSP u BiH“
Na konferenciji su učestvovali predstavnici malih i srednjih preduzeća iz Bosne i Hercegovine, predstavnici finansijskog sektora, stručnjaci u oblasti energetske efikasnosti, energetskog menadžmenta i proizvodnih procesa koji su bili dio tima tokom realizacije preliminarnih energetskih audita i izradi idejnih projekata, predstvanici Privrednih komora, Agencije za razvoj preduzeća Banja Luka - EDA i RESET-a.
Tokom konferencije su prezentirani ostvareni rezultati tokom realizacije projkta, kao što su realizovani preliminarni energetski auditi u 16 firmi, izradjena idejna rješenja/projekti proistekli iz audita, uradjena analiza ekonomske isplativosti za pojedine projekte, uspostavljena mreža Eneregstke tranzicije u industriji - METI, kreiran sistem za praćenje i analizu potrošnje električne energije koji predstavlja osnovu za implementaciju sistema energetskog menadžmenta, realizovane aktivnosti na pripremi malih i srednjih preduzeća za uvodjenje ISO50001 standarda i dr.
Još jednom je istaknuto da su energetska efikasnost i efikasan energetski menadžment ključni faktori za mala i srednja preduzeća u energetskoj tranziciji jer omogućavaju smanjenje troškova energije i povećanje konkurentnosti na tržištu. Praćenje potrošnje energije omogućava identifikaciju područja s visokim energetskim troškovima u proizvodnim procesima, a što dalje pomaže u donošenju odluka vezanih za upravljenje i optimizaciju istih. Naznaćeno je da uvođenjem energetskog menadžmenta, preduzeća mogu postati energetski efikasnija, smanjujući emisiju štetnih gasova i poboljšavajući svoju konkurentnost na tržištu kroz održivije poslovanje. Dati su primjeri korištenja obnovljvih izvora energija, sa fokusom na PV sisteme, što dodatno doprinosi smanjenju troškova i ekološkog otiska preduzeća. Istaknuto je da EU uvodi strože regulative i standarde za smanjenje emisija ugljen-dioksida, što dodatno motivira MSP da ubrzaju svoju energetsku tranziciju kako bi ostali konkurentni na tržištu i ispunili nove zahtjeve.
Također su identificirane barijere s kojima se susreću MSP u procesu energetske tranzicije, te su dogovorene dalje aktivnosti koje će se realizirati kroz uspostavljenu mrežu, a koje se odnose na dalju implementaciju mjera energetske efikasnosti i korištenje obnovljivih izvora energije za postizanje održivog poslovanja.